تبلیغات
آرامیس - با بیماری سوزاک بیشتر آشنا شویم !
آرشیو موضوعی
نظرسنجی
نظراتون در مورد این وبلاگ؟


سخن روز

صفحات وبلاگ

خبرنامه
لینكستان
جستجو
جستجوگر گوگل

Google


کل صفحات وب
آرامیس (میهن بلاگ)

:: با بیماری سوزاک بیشتر آشنا شویم !

با بیماری سوزاک بیشتر آشنا شویم !

 

سوزاک یک بیماری مقاربتی است یعنی از طریق مقاربتهای جنسی به فرد سرایت می کند عامل بیماری هم یک باکتری است و نه ویروس، سوزاک فقط از طریق انسان به انسان سرایت می کند، فضای گرم و مرطوب پوسته های مخاطی بهترین و مناسبترین محل برای رشد باکتری عامل سوزاک است در غیر اینصورت ادامه حیات باکتری بسیار مشکل می شود، حتی روی یک پوست مرطوب بدن هم امکان رشد بسیار نا محتمل است چون در عرض چند دقیقه از بین می روند . به همین دلیل امکان سرایت باکتری سوزاک از طریق مثلا حوله، دست دادن و روبوسی کردن ممکن نیست و یا امکانش خیلی خیلی کم است.

اگر زنی دارای سوزاک باشد این امکان وجود دارد که در هنگام زایمان نوزاد او نیز به سوزاک مبتلا شود . (التهاب و آماس چشم نوزاد در روزهای اول یکی از این علائم می باشد که البته اگر تشخیص داده شود با قطره مخصوص چشم قابل معالجه است)

اگر فردی دارای سوزاک باشد و با فرد غیر آلوده مقاربت جنسی انجام دهد باکتری عامل سوزاک را به طرف خود منتقل می کند . باکتری سوزاک به قسمت های پایینی مجاری ادرار سرایت میکند اما خیلی بالاتر نمی رود . باکتریهای سوزاک موادی را تولید می کنند که باعث التهاب و تورم پوسته مخاطی مجاری ادرار شده و ترشحات زیادی تولید می کنند . در مردان و پسران باکتریها حتی تا پروستات می روند و باعث التهاب آن و همینطور بیضه ها می شوند .

در دختران و زنان باکتری سوزاک ممکن است تا رحم از طریق ان به لوله های رحم نیز سرایت کنند، اگر مسئله تا این مرحله برسد خطر نازائی زن آلوده را تهدید می کند .

توجه داشته باشیم که حتی پوسته های مخاطی حلق و دهان و همینطور داخل مقعد هم ممکن است در معرض سرایت باکتریهای سوزاک واقع شوند . انتقال سوزاک از فردی به فرد دیگر خیلی راحت و ساده می باشد به این دلیل که برای آلوده شدن یک فرد سالم تعداد بسیار کمی باکتری لازم است .

اگر سوزاک درمان شود به معنای این نیست که بدن شما دیگر مقاومت در برابر آن را یاد گرفته بلکه ممکن است که فردی در اثر بی احتیاطی چندین و چند بار سوزاک بگیرد .

 

علائم بیماری:

1- بعد از سرایت باکتری عامل سوزاک، حدود 2-6 روز طول می کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند.

2- احساس حالت ناخوشی و تب خفیف .

3- التهاب و سوزش در مجاری ادرار و بعد سوزش هنگام ادرار، مشکل ادرار یعنی تکه تکه شدن جریان خروج ادرار و احساس همزان درد و سوزش .

4- خروج ترشحات و مواد اضافی از آلت تناسلی که در ابتدا شفاف و کم می باشد ولی بعدا زیاد و حتی زردرنگ .

گفته می شود که حدود پنج درصد از مردان علائم خیلی کمی از سوزاک از خود نشان می دهند ، در زنان نیز علائم بیماری سوزاک ناچیز است اما در تعدادی از زنان به هر حال عوارضی دید می شود که شبیه به علائم سوزاک در مردان است .

معالجه سوزاک کار بسیار آسانی است و بعد از آزمایش و مشخص شدن ابتلا بیمار به سوزاک پنسیلین تجویز می شود. اما به شرطی که فرد آلوده سریع به پزشک مراجعه کند چون عدم مراجعه به دکتر می تواند عواقب بسیار جدی و خطرناکی برای فرد داشته باشد.

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : آرامیس در دوشنبه 16 مهر 1386 و ساعت 05:10 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین