تبلیغات
آرامیس - قرص اکستازی
آرشیو موضوعی
نظرسنجی
نظراتون در مورد این وبلاگ؟


سخن روز

صفحات وبلاگ

خبرنامه
لینكستان
جستجو
جستجوگر گوگل

Google


کل صفحات وب
آرامیس (میهن بلاگ)

:: قرص اکستازی

 قرص اکستازی

اشاره :ex1.jpg

از آنجائیکه این روزها ، شاهد تهیه ، تولید ، توزیع ، و همچنین ترویج مخدرات جدید در میان نسل جوان ایران هستیم ، بر آن شدم که در نوشتاری ، به بررسی ماده ی مخدری ناشناخته و جدید به نام « قرص اکستیسی » که نسل جوان ایرانی آنرا به نام « قرص شادی » می شناسد ، بپردازم.

در این نوشتار ، به تعریف و بررسی ترکیبات شیمیائی و نیز اپیدمیولوژی این قرص شادی مخدر خواهم پرداخت و خلاصه ای از نتایج تحقیقات پزشکی را بر روی این ماده ی شیمیائی و خطرناک عنوان خواهم داشت؛ و سپس در نوشتاری دیگر ، عوارض ناگوار و سوء این ماده ی مخدر جدید را بر روی سیستم فیزیکی و بیولوژیکی بدن انسان خواهم نگاشت و نیز به عوارض مصرف آن خواهم پرداخت و به میزان مصرف آن در میان نسل جوان ایرانی اشاره ای خواهم نمود.

هر چند شاید این نوشتار بیشتر جنبه ی علمی و پزشکی داشته باشد ، اما از آنجائیکه استفاده از این ماده ی مخدر و قرصهای شادی آور ، در میان نسل جوان ایرانی به شدت رو به افزایش است و به معضلی اجتماعی و خطرناک بدل گردیده است ، بهتر دیدم که این نوشتار را در بخش اجتماعی نشریه بنگارم ، تا که شاید نسل جوان ایرانی را از اثرات سوء استفاده از این ماده ی مخدر ، مطلع دارم...

تابحال نام « اکستیسی » یا « اکستاسی » ( Ecstasy ) به گوشتان خورده است؟! آیا تابحال راجع به « قرص شادی » ، چیزی شنیده اید؟! آیا تا بحال در میهمانی هائی موسوم به « اکس پارتی ( X- Party ) » شرکت کرده اید؟! احتمالاً در بین دوستان شما ، حتماً هستند کسانی که اسم این ماده را شنیده اند یا آنرا مصرف کرده اند؟...!

آری ... ، ناگزیریم اعتراف کنیم که در نهایت تأسف و ناباوری ، اکستیسی در قالب قرص های شادی بخش ، به طاعون خفته ی عصر ما تبدیل شده است...!

 

٭ اکستیسی چیست؟...!

ex2.gif

اکتیسی ، قرصی است حاصل تركیب شیمیائی « MDMA 3.4 » ، یا « متیلن دی اكسی مت آمفتامین » ، كه به نامهای « اکستیسی » ، « اكستاسی » ، « اكستازی » ، « XTC ( اکس. تی . سی ) » ، « E ( ای ) » ، و « X ( اکس ) » هم معروف است. این قرص در ایران به نام « قرص شادی » هم شناخته می‌شود. این ماده در سال 1914 میلادی در آلمان به عنوان داروی كم كننده ی اشتها مورد استفاده قرار گرفت ، كه به علت اثرات آن از رده ی مصرف خارج شد. در دهه ی 70 میلادی ، این دارو كاربرد مجدد یافت و در « روان درمانی » ، برای كمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد ، كه در سال 1984 میلادی ، با اثبات اثرات مخرب و زیان آور آن بر روی مغز حیوانات آزمایشگاهی ، دوباره از رده ی مصرف خارج گردید. در سال 1985 میلادی ، در آمریكا مصرف آن ممنوع اعلام شد. در سالهای اخیر مصرف آن در آمریكا ، در پارتی ‌های شبانه ی موسوم به « Raves » به شدت افزایش یافته است ، كه باعث نگرانی دولت آمریكا شده است. در دوره ی زمانی خاصی در اروپا ، مصرف این مواد انرژی زا و شادی ‌بخش ، برای كاهش مصرف سایر مواد مخدر مثل هروئین تشویق شده است ، بطوریكه مصرف آن در اروپا در سال 1995 میلادی ، از 500 هزار قرص در سال ، به 30 میلیون قرص در دو سال بعد افزایش یافت.

2 درصد از مردم آمریكا ، برای حداقل یكبار این تركیب را امتحان کرده‌اند ، و حداقل 7/11 درصد دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان در آمریكا ، یكبار « اكس » مصرف نموده اند. مصرف این قرصها در ایران به خصوص در یكسال اخیر در پارتی ‌های شبانه به شدت افزایش یافته است ، و جوانان تحصیل كرده و مرفه ، مصرف كنندگان اصلی این داروهای مخدر را تشکیل میدهند. میزان مراجعه به اورژانس‌ها در آمریكا ، در اثر سوء مصرف این دارو به شدت افزایش یافته است. ( از 1143 مورد در سال 1998 میلادی ، به 4511 مورد در سال 2000 میلادی )؛ از اینرو لازم است عموم مردم و بخصوص نسل جوان و پزشكان ایرانی ، با اثرات سوء مصرف این داروی به اصطلاح شادی بخش آشنا شوند.

همچنانكه ذكر خواهد شد ، مشكل اصلی در مصرف این مواد ، عوارض مزمن آن می ‌باشد. عوارض حاد مصرف ، بیشتر در مرتبه ی اول مصرف ، و در صورت تداخل با بعضی داروهای ضد افسردگی پیش می ‌آید.

 

خطــــــــر مصــــــــــــرف :

1- اكستیسی باعث ایجاد عوارض مغزی در طولانی مدت می ‌شود.

2- حتی یكبار مصرف اكستیسی باعث ایجاد عوارض در بلند مدت می ‌شود.

3- خطر مرگ در اثر مصرف اكستیسی وجود دارد.

4- با نهایت تأسف ، میزان مصرف اکستیسی در ایران بشدت در حال افزایش است.

5- اكثر كسانی كه این قرص ها را مصرف می‌كنند ، از عوارض سوء و خطرناک ناشی از مصرف آن آگاه نیستند.

 

ســــــــوال هفته :

اگه پشت یک چراغ قرمز که هیچ وقت سبز نمیشه قرار بگیرید چی کار میکنید؟ تا حال به این موضوع فکر کردید؟ می تونید چنین حالتی رو برای خودتون تصور کنید؟ فکرهای قشنگتون رو به من هم بگید.

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : آرامیس در جمعه 16 شهریور 1386 و ساعت 04:09 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین